www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
21 Listopad 2023 Wtorek - 7 DzemazyjjelAwwal 1445   
Strona odwrotna

Jak wykonuje się salat piątkowy (Dżuma) ?

Kiedy zostanie wypowiedziany poludniowy ezan w piątek, to wykonuje się szesnaście rekatów salatu dżuma w następującej kolejności:

1. Najpierw wykonuje się cztero-rekatową „pierwszą sunnę” salatu dżuma. Sunnę tą wykonuje się jak sunnę salatu poludniowego (zuhr). Jej intencję robi się następująco: „Zrobilem intencję, żeby zdobyć laskę Allaha będąc zwróconym w kierunku kyble wykonując pierwszą sunnę salatu dżuma.”

2. Następnie w meczecie wypowiada się drugi ezan i wyglasza hutbę.

3. Po wygloszeniu hutby, wypowiada się ikamet i razem z dżemaatem wykonuje się dwa rekaty salatu „fard” dżuma.

4. Po wykonaniu salatu dżuma fard wykonuje się cztero - rekatową „ostatnią sunnę.” Wykonuje się ją tak, jak pierwszą sunnę salatu poludniowego (zuhr).

5. Następnie robi się intencję: „wykonania ostatniego niewykonanego poludniowego salatu fard, który jest dla mnie fard” i wykonuje się salat „Ahir zuhr.” Ten cztero-rekatowy salat wykonuje się tak jak fard salatu poludniowego (zuhr).

6. Następnie wykonuje się dwa rekaty „sunny obowiązującego czasu.” Wykonuje się je jak salat poranny (fadżr).

7. Później recytuje się Ajetel-kursi, mówi tesbihy i robi dua.
Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies