www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
15 Kwiecień 2018 Niedziela - 29 Radzab 1439   
Strona odwrotna

Islam przywiązuje wielkie znaczenie do wiedzy

Na początku naszego artykulu poinformujmy, że atrybut wiedzy jest w rzeczywistości jednym z wielkich atrybutów Allahu Teala. Ludziom zostala dana tylko jego część. Wiedza Allaha z pewnością jest nieograniczona; wiedza ludzi jest jednak cząstką. Allahu Teala zna to, co ukryte, oraz to, co jest widoczne. Ludzie mogą zdobyć swoją wiedzę poprzez milowanie wiedzy, książek, uczonych oraz czytanie i sluchanie ich.

W Świętym Koranie najczęściej występującym slowem jest zaszczytne slowo Allah. Slowo to w różnej formie występuje 2697 (dwa tysiące sześćset dziewięćdziesiąt siedem) razy. Slowa, które wywodzą się ze slowa ilm (wiedza), którego korzenie leżą w slowie „alime”, również zostaly wielokrotnie wspomniane w Świętym Koranie. Wg dokonanych przez nas badań nad indeksami, liczba tych slów wynosi 676 (sześćset siedemdziesiąt sześć), co dowodzi, że bez wątpienia, jest to jedno z najczęściej występujących slów, po slowie Allah.

Nasz kochany Prorok (sallallahu alejhi we sellem) mając 40 lat, jeszcze przed objawieniem mu proroctwa, w jaskini Hyra przy górze Nur zajmowal się kontemplacjami i aktami czci. W tych wlaśnie okolicznościach Dżebrail (alejhisselam) zjawil się siedemnastego dnia miesiąca Ramadan z pierwszym nakazem. Jak wiadomo, tym pierwszym objawieniem bylo pięć ajetów (wersetów) Sury Alak.

Islam, którego objawienie rozpoczęlo się pierwszym nakazem – „Czytaj” i trwalo przez dwadzieścia trzy lata, obdarzyl wielkim znaczeniem wiedzę jak i poznawanie jej. Istotnie, Islam darzy wielką wagą wiedzę, nauki ścisle, technikę i przemysl. Wiele ajetów Świętego Koranu oraz hadisów szerif naszego Proroka (alejhisselam) dotyczy wiedzy, a także wyższych stopni, jakie może ona zapewnić. Przedstawiamy więc kilka świętych ajetów na ten temat:

„...Wywyższy Allah - na różne stopnie - tych spośród was, którzy wierzą i którzy otrzymali wiedzę...” (Mudżadala 11)

„Przecież Allaha (naprawdę) obawiają się jedynie ci spośród Jego slug, którzy posiadają wiedzę...” (Fatir: 28)

„Powiedz: -Czy równi są ci, którzy wiedzą, i ci, którzy nie wiedzą?- Tylko pobożni ludzie obdarzeni rozumem się zastanawiają.” (Zumar 9)

I kilka też na ten temat hadis szerif:

„Każdemu muzulmaninowi (mężczyźnie i kobiecie) nakazane jest szukać wiedzy.”

„Poznawaj wiedzę od kolyski do grobu.”

„Najlepszą jalmużną jest poznawanie wiedzy przez muzulmanina, a następnie przekazanie jej innemu muzulmaninowi.”

Jak każdy wie, ludzie zyskują nad innymi uprzywilejowanie i wyższość nie dzięki sile, postawnej budowie ciala, jedzeniu dużo, czy męstwie, lecz dzięki wierze, wiedzy, etyce, moralności i pobożności. Wielcy uczeni ujęli to pięknie slowami: „Zacność czlowieka leży w wiedzy i moralności, nie zaś w majątku i pochodzeniu.” Hadis szerif: „Stopień wiedzy jest największym stopniem” także pięknie ukazuje znaczenie stopnia wiedzy. Uczeni islamscy i nasi przodkowie, pracując w dzień i noc napisali wiele cennych książek i chroniąc je w bibliotekach umożliwili nam do nich dostęp. Pozostaje nam tylko je czytać, korzystać z nich i robić to, do czego jesteśmy zobowiązani.

Faktem jest, że ludzie, którzy czytają i potrafią czerpać korzyść z czytania, stale się rozwijają. Czytanie zapewnia rozwój intelektu oraz myśli. Nie ma sensu rozpisywać się nad znaczeniem czytania i pisania. Odnośnie tego ograniczę się tylko jednym przykladem nawiązując do okresu asr-i seaddet:

W czasie wojny Bedr, spośród mekkijskich politeistów część kurajszyckich niewierzących zostala wzięta do niewoli. Po naradzeniu się nad tym, co robić ze schwytanymi, podjęto decyzję, że niewierzący, który nauczy dziesięcioro dzieci muzulmańskich pisania i czytania, uzyska wolność. W tamtym czasie nasz Prorok (alejhisselam) i muzulmanie, którzy znajdowali się w trudnej sytuacji materialnej i odczuwali wielką potrzebę pieniędzy, uznali pisanie i czytanie za najważniejsze i zamiast wziąć okup za jeńców i uwolnić ich, dokonali wyboru, jaki przed chwilą zostal wspomniany. To z pewnością wystarczy, by wyrazić znaczenie pisania, czytania, poznawania wiedzy i poszerzania wiadomości.

Na zakończenie powiedzmy jeszcze raz, że wyższość czlowieka nad innymi stworzeniami leży w wierze, wiedzy, etyce, moralność i pobożności. Z tego powodu w naszej ostatniej i najdoskonalszej religii – Islamie do wiedzy, uczonych, książek, uczenia się przywiązano niezmiernie wielką wartość.

Autor artykulu - Prof. dr Ramazan Ayvalli jest wykladowcą na Uniwersytecie Marmara w Stambule. Artykul przetlumaczono z języka tureckiego.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 





Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies