www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
10 Lipiec 2024 Środa - 4 Muharram 1446   
Strona odwrotna

Szkody dobrej intencji, która nie jest oparta na wiedzy (1)

W naszej religii intencja posiada bardzo duże znaczenie. Za zlą intencje zyskuje się grzech, za dobrą nagrodę. Gdy zrobi się intencję popelnienia dobrego uczynku, jednak nie zrobi się tego, to zyska się znowu nagrodę. Hadis szerife glosi, że „Intencja wierzącego jest lepsza od jego czynu.” Za czyny, które nie są nakazane i zakazane w naszej religii (mubah), jeśli zrobi się je w dobrej intencji, zyska się nagrodę, jeśli zrobi się w zlej intencji, to popelni się grzech. Poniżej trzy przyklady:

1- Jedzenie i picie jest mubah. Jeśli jedząc, pijąc zrobi się intencję, że chce się zyskać silę, żeby móc spelniać nakazy i uciekać od zakazów Allahu Teala, to będzie to czyn, z którego Allahu Teala jest zadowolony (taat) i zyska się nagrodę. Jeśli będzie się jadlo, żeby zyskać silę do popelniania grzechów, to będzie to grzechem.

2- Spanie jest mubah. Za spanie w intencji robienia spokojnie ibadet zyska się nagrodę. Klaść się spać w intencji popelnienia czegoś, co jest zakazane, jest grzechem. Kladący się spać bezmyślnie, nic nie biorąc pod uwagę nie zyska nagrody.

3- Chodzić ladnie, dobrze ubranym, posmarować się ladnym zapachem jest mubah. Jeśli zrobi to się w intencji podporządkowania sunnie, chronienia szacunku Islamu, to zyska się nagrodę. Jeśli zrobi się na pokaz, żeby być wychwalanym, to będzie grzechem, ponieważ Allahu Teala nie da nagrody za to, że ktoś ma nowe, ladne ubranie. Biorąc pod uwagę w jakiej intencji zostalo to zrobione zyskuje się nagrodę albo grzech.

Taat (czyny, z których Allahu Teala jest zadowolony), jeśli zostaną zrobione ze zlą intencją, to są grzechem. Poniżej trzy przyklady:

1- Chodzić do meczetu, tam siedzieć, jest taat. Odwiedzając meczet z myślą, że meczet jest miejscem ukochanym przez Allahu Teala, zyskuje się jeszcze więcej nagród. Czekając w meczecie, jeśli zrobi się intencję zrobienia tam salatu, zastanowienia się o życiu pozagrobowym, wysluchania mowy imama (waaz), to za każdą intencję zyska się osobną nagrodę. Pójście do meczetu w zlej intencji, np. żeby ukraść buty lub spisać ludzi , którzy chodzą do meczetu, żeby poinformować o nich tyrana, jest grzechem.

2- Nauczyć się wiedzy nauk ścislych jest taat. Nauczenie się w intencji poznania Allahu Teala, slużbie ludzkości, chronienia ojczyzny od wrogów jest wielką zaslugą. Nauczenie się w intencji robienia zla, np. żeby zrobić bombę, którą zrobi się szkodę spoleczeństwu jest grzechem.

3- Wplywać na środowisko, żeby ich prawa zostaly przestrzegane jest taat. Biednemu dać jalmużnę jest zaslugą, jednak jest grzechem danie biedakowi, który jest hazardzistą i ma jedno dzienną dawkę żywności. Hadis szerif: „Czyny są wg intencji” informuje, że w sprawach taat i mubah wg intencji będą dane nagrody.


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies