www.kalendarzislamski.pl - Twoj kalendarz o Islamie

Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla pośzczególnych miast
Witamy,
10 Czerwiec 2024 Poniedziałek - 4 Zilhidzdze 1445   
Strona odwrotna

Pierwszeństwo w czynach

Chronić się od grzeszenia jest przed zyskaniem nagród za dobre uczynki. Unikać tego, co jest zakazane, szkodliwe, jest przed robieniem tego, co jest korzystne. Unikanie mekruh jest przed dokonaniem sunny. Unikanie zakazów (haram) jest przed obowiązkami (fard).

Gdy zakazy zetkną się z nakazami, to najpierw jest się podporządkowanym zakazowi. Gdy spelnienie jakiegoś nakazu staje się powodem dokonania haramu, to żeby nie dokonać tego haramu, nie spelnia się nakazu. I tak np. robiąc salat powinno się oczyścić z brudu, przy innych odslonięcie miejsc intymnych jest zakazane. Jeśli nie ma się możliwości oczyszczenia nie odslaniając miejsc intymnych, to podporządkowuje się zakazowi, tzn. nie odslania się miejsc intymnych. Być podporządkowanym nakazowi jest przed sunną, mustehab i edep. Powiedziano: El emru fewkal edeb. Podporządkowanie się nakazowi jest przed przestrzeganiem edep (dobre wychowanie).

W naszej religii jest też zasada wyboru, gdzie preferuje się sprawy najważniejsze spośród ważnych. I tak np. dokonanie sunny jest ważniejsze od nafile (dokonanie salatu porannego jest ważniejsze od robienia salatu nafile przez calą noc, dać jedną zlotówkę zekatu jest korzystniejsze od dania miliona zlotych w jalmużnie, a przestrzegając edep dając tą zlotówkę jako zekat biednej rodzinie jest jeszcze dużo lepiej).


Bookmark and Share

Imiona dla dzieci
Chłopiec: 
Dziewczynka: 

Logowanie  
     
Zapomniałem hasła
Rejestruj się za darmo
Dlaczego warto się zarejestrować?
Login:   
Hasło: 
   
 
 
kalendarzislamski.pl - Polski Kalendarz Islamski dla muzułmanów i nie tylko, z codziennie aktualizowanymi informacjami o Islamie oraz czasami modlitw dla poszczególnych miast
Wyrażamy zgodę na publikowanie oraz kopiowanie treści ze strony w drodze Islamu, niemniej jednak prosimy aby przekazać żródło zdobytych informacji.

Polityka plików cookies